Kącik architekta – AD Classics: Casa del Fascio / Giuseppe Terragni

Guillermo Hevia García Casa del Fascio, która stoi przed katedrą w Como, jest dziełem włoskiego faszystowskiego architekta Giuseppe Terragniego.
Zbudowany jako siedziba miejscowej partii faszystowskiej, po wojnie został przemianowany na Casa del Popolo i od tego czasu służył wielu agencjom obywatelskim, w tym stacji Caribinieri i urzędowi podatkowemu.
+ 27 Planowane w idealnym kwadracie i na pół tak wysokie, jak jego 110 stóp szerokości, pół kostki Casa del Fascio ustanowione szczyt ścisłej racjonalnej geometrii.
Wygląda jak gigantyczna kostka Rubika, budynek jest poważną grą logiki architektonicznej.
Każda z czterech elewacji budynku jest inna, nawiązując do układu wewnętrznego i rytmicznie równoważąc przestrzeń otwartą i zamkniętą.
Z każdej strony, z wyjątkiem elewacji południowo-wschodniej, która jest głównym schodkiem, okna i zewnętrzne warstwy budynku są wykorzystywane w taki sposób, aby wyrazić wewnętrzne atrium.
.
Guillermo Hevia García Wewnątrz, wspornikowe klatki schodowe i biura rozmieszczone są wokół wielkiego, zadaszonego dziedzińca oświetlonego od góry świetlikami w szklanych płytach z betonu.
.
Guillermo Hevia García Lekko wzniesiony na bazie murów, faszystowski polityczny cel konstrukcji wyraża się niemal dosłownie poprzez łańcuch szklanych drzwi oddzielających foyer wejściowy od piazza.
Te, otwarte jednocześnie przez urządzenie elektryczne, zjednoczyłyby wewnętrzną agorę cortile z piazza, umożliwiając w ten sposób nieprzerwany przepływ masowych demonstracji z ulicy do wnętrza.
Subtelne wszczepienie dzieła w historycznym rdzeniu miejskim, w całej jego obecności w marmurze Bolticino i wykorzystanie szklanego klocka do wyznaczenia jego honorowej przestrzeni, łączy się w tworzenie tektonicznego, szczegółowego monumentalnego dzieła architektury.
Elewacje Architekt: Giuseppe Terragni Lokalizacja: Como, Włochy Rok budowy: 1932-1936 Referencje: Nowoczesna architektura Zdjęcia: Guillermo Hevia García
[patrz też: thor mroczny świat cda, kaplica braci klaus, cmb zielona góra ]

Powiązane tematy z artykułem: cmb zielona góra kaplica braci klaus thor mroczny świat cda