Architektura 21szego wieku : Kaplica polowa Bruder Klaus / Peter Zumthor

Aby zaprojektować budynki ze zmysłowym połączeniem z życiem, trzeba myśleć w sposób, który wykracza daleko poza formę i konstrukcję.
Ten cytat z Petera Zumthora brzmi prawdziwie w jego konstrukcji kaplicy polowej Bruder Klaus, gdzie mistyczne i przemyślane wnętrze jest zamaskowane przez bardzo sztywną prostokątną ścianę.
Więcej o kaplicy polowej Bruder Klaus i Peterze Zumthorze po przerwie.
Bruno Klaus Field Chapel Wszystko zaczęło się od szkicu, który ostatecznie przekształcił się w bardzo elegancki, a jednocześnie podstawowy punkt orientacyjny w krajobrazie Niemiec.
Projekt został zbudowany przez miejscowych rolników, którzy chcieli uhonorować swojego patrona, Brudera Klausa z XV wieku.
.
Samuel Ludwig www.samueltludwig.com Prawdopodobnie najciekawsze aspekty kościoła znajdują się w metodach budowy, począwszy od wigwamu złożonego z 112 pni drzew.
Po ukończeniu ramy warstwy betonu wylano i ubito na istniejącej powierzchni, każda o grubości około 50 cm.
Kiedy beton wszystkich 24 warstw został już ustawiony, drewniana rama została podpalona, pozostawiając wydrążone poczerniałe wgłębienie i zwęglone ściany.
.
Samuel Ludwig www.samueltludwig.com Unikalna powierzchnia dachu pokryta jest podłogą z zamrożonego roztopionego ołowiu.
Spojrzenie jest przyciągane przez oczywiste kierunki, do punktu, w którym dach jest otwarty na gwiazdy nieba i nocy.
Kontroluje to pogodę kaplicy, gdy deszcz i światło słoneczne przenikają przez otwór i tworzą atmosferę lub doświadczenie charakterystyczne dla pory dnia i roku.
W słoneczny dzień oculus przypomina rozbłysk gwiazdy, który można przypisać odniesienie do wizji brata Klausa w łonie matki.
Bardzo ponure i refleksyjne uczucia, które stają się nieuniknione podczas jednego spotkania z kaplicą, sprawiają, że jest to jeden z najbardziej uderzających elementów architektury religijnej.
Bez kanalizacji, łazienek, bieżącej wody, elektryczności, a wraz z nim zwęglone betonowe i ołowiane podłogi, pozornie nieprzyjemna kaplica pozostaje oczekiwanym celem dla wielu.
.
Samuel Ludwig www.samueltludwig.com Dla mnie budynki mogą mieć piękną ciszę, którą kojarzy mi się z takimi cechami jak opanowanie, samo-dowód, trwałość, obecność i integralność, a także ciepło i zmysłowość; budynek, który jest sam w sobie, jest budynkiem, nie reprezentuje niczego, po prostu jest.
.
Thomas Mayer Uznany na całym świecie za oszałamiające projekty architektoniczne, Peter Zumthor otrzymał nagrodę Pritzkera w 2009.Architekt: Peter Zumthor Lokalizacja: Mechernich, Niemcy Rok produkcji: 2007 Zdjęcia: Samuel Ludwig, Thomas Mayer Referencje: Peter Zumthor
[hasła pokrewne: kaplica braci klaus, świadectwa energetyczne 2015, dachówki ceramiczne ceny ]

Powiązane tematy z artykułem: dachówki ceramiczne ceny kaplica braci klaus świadectwa energetyczne 2015